09/06/2025
Cancer Mission FAIR 2025 w Warszawie
W dniach 20–22 maja 2025 roku Warszawa stała się centrum europejskich działań na rzecz walki z rakiem, goszcząc pierwsze w historii Cancer Mission FAIR. To przełomowe wydarzenie, zorganizowane przez projekt ECHoS we współpracy z Komisją Europejską, miało na celu zbliżenie nauki, polityki i społeczeństwa obywatelskiego w kontekście misji onkologicznej Unii Europejskiej.
Dzień 1: Inauguracja Polskiego Hubu Onkologicznego
Pierwszy dzień wydarzenia rozpoczął się od uroczystego otwarcia Polskiego National Cancer Mission Hub – pierwszego takiego ośrodka w Europie. Uroczystość miała miejsce podczas Warsaw Oncology Day w Fortecy Kręgliccy i była wydarzeniem zamkniętym, dostępny jedynie dla zaproszonych gości. To symboliczny moment w realizacji unijnej misji onkologicznej, który podkreślił zaangażowanie Polski w walkę z rakiem na poziomie krajowym i europejskim.
Dzień 2: ENGAGE – zaangażowanie obywateli i pacjentów
Drugi dzień, poświęcony tematowi zaangażowania obywateli, odbył się w Centralnym Domu Technologii i był transmitowany online. Rowan Conway z Grantham Research Institute oraz Isabel Mestre z City Cancer Challenge podzielili się doświadczeniami w zakresie zaangażowania społecznego w walkę z rakiem.
Europejska Organizacja Onkologiczna zaprezentowała European Cancer Pulse Country Report dla Polski, omawiając stan onkologii w kraju i wyzwania związane z opieką nad pacjentami.
Uczestnicy mieli okazję spotkać się z przedstawicielami organizacji pacjenckich, takich jak OnkoFitka Lidka, RAK n’ Roll, WECAN, Dundacja na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworowa biorąc udział w interaktywnych warsztatach i dyskusjach. O tym jak ważne jest zaangażowanie organizacji pacjenckich do programów naukowo badawczych możecie przeczytać w artukule autorstwa Dr Marty Dudy-Sikuły i Dr Moniki Ślęzak z Branżowego Punktu Kontaktowego Technologie Medyczne i Zdrowie 👉 Raport 2025 z 3. Edycji MCSC.
Dzień 3: SYNERGISE – współpraca sektorów w obszarze onkologii
Ostatni dzień wydarzenia skoncentrowany był na budowaniu synergii między różnymi sektorami w obszarze onkologii. W ramach sesji tematycznych skupiono się na prewencji, wczesnym wykrywaniu (nowoczesne metody diagnostyczne i ich dostępność) i jakości życia pacjentów.