28/02/2025
26-27 lutego w Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie odbyła się trzecia edycja Konferencji SatGisPlan 2025. W trakcie której mieliśmy okazję wziąć udział organizując wraz z Branżowym Punktem Kontaktowym Transformacja Cyfrowa panel dyskusyjny pt.: ” Przyspieszając przyszłość: AI, robotyka, innowacje i finansowanie w sektorze kosmicznym”.
W panelu wzięli udział przedstawiciele BPKów: Przemysław Zawodny BPK Koordynator, Bartosz Meglicki BPK Przemysł 4.0 z Łukasiewicz -PIAP i Agnieszka Możejko BPK Transformacja Cyfrowa z Łukasiewicz-PIT oraz zaproszeni goście Marek Kraft z Politechniki Poznańskiej, Tomasz Gawron z Łukasiewicz -PIT i Paweł Kwiatkowski z ABGi Poland.
Panel rozpoczęto od omówienia roli technologii AI i robotyki w eksploracji kosmosu, skupiając się na najnowszych osiągnięciach oraz wyzwaniach stojących przed inżynierami i naukowcami. Wśród kluczowych osiągnięć ostatnich lat wymieniono m.in. pierwsze lądowanie po niewidocznej stronie Księżyca (Chang’e-6) oraz pierwszy lot drona w atmosferze Marsa (Ingenuity, powiązanego z misją Perseverance). Dyskutowano również o różnicach w dostępności informacji technicznych udostępnianych przez CNSA i NASA – od ogólnych danych po skrajne przypadki, jak otwarty kod źródłowy systemu F Prime używanego w Ingenuity.
W dalszej części skupiono się na wyzwaniach związanych z wdrażaniem najnowszych technologii AI, opartych na głębokich sieciach neuronowych, w obszarze automatyzacji i autonomii w przestrzeni kosmicznej. Uczestnicy konferencji omawiali ograniczenia wynikające z niskiej dostępności energii w misjach kosmicznych. Szczególną uwagę poświęcono kwestii wiarygodności wyników generowanych przez AI w kontekście podejmowania krytycznych decyzji. Dyskutowano o problemach takich jak brak transparentności procesów decyzyjnych (efekt „czarnej skrzynki”), halucynacje AI, nadmierne dopasowanie do danych (overfitting) oraz trudności z uogólnianiem wiedzy na nowe, niespotykane wcześniej sytuacje, co jest kluczowe w adaptacyjnych misjach kosmicznych.
Następnie paneliści skoncentrowali się na geoinformatyce i mapowaniu ziemi, w szczególności monitorowaniu zmian klimatycznych, ochronie środowiska oraz zastosowaniami w rozwoju inteligentnych miast i zrównoważonego rolnictwa.
Podkreślano, że będąc jeszcze doktorantem można uczestniczyć w programach dofinansowujących karierę, skorzystać z finansowania kaskadowego, dołączyć do konsorcjum międzynarodowego, aż po uczestnictwo w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W dalszej części panelu przedyskutowano kwestie zastosowań technologii kosmicznych w przemyśle i codziennym życiu. Na zakończenie uczestnicy rozważyli przyszłość eksploracji kosmosu w perspektywie najbliższych 10–20 lat. Panel zakończyły pytania od widowni, głównie skoncentrowane na pozyskiwaniu finansowania dla innowacji w sektorze kosmicznym.